?
Новини і публікації

Ведення касових операцій у національній валюті – Положення №637 скасовано!

09.01.2018

Ми стараємось відслідковувати будь-які зміни в політико-економічному розвитку нашої країни, що можуть змінювати плани в розвитку бізнесу, або вносити певні корективи.

З важливого питання важливо відмітити продовження до кінця 2018 року мораторію на перевірки органів держнагляду. Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-2018 внесено зміни до Закону від 03.11.2016 року №1728-VIII «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Цими змінами мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності продовжено до 31 грудня 2018 року.

Однак, з 2018 року Кабінет Міністрів України буде вирішувати, на які контролюючі органи мораторій НЕ БУДЕ поширюватися. Тож якщо за старою редакцією цієї норми на перевірки ДФС мораторій не поширювався, то тепер чітко сказати, чи поширюється мораторій на перевірки ДФС, чи ні, можна буде тільки після появи відповідної Постанови КМУ.

 

Звертаємо Вашу увагу на ще одне важливе питання що стосується ведення касових операцій. Після того, як президент України Петро Порошенко підписав закон, що спрощує ведення бізнесу, Національний банк також переписав “Положення про ведення касових операцій у національній валюті”. НБУ затвердив постанову Правління «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 29.12.2017 р. № 148, якою викладено в новій редакції Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Дана Постанова № 148 набула чинності вже з 5 січня 2018 року і одночасно втратила чинність постанова Правління НБУ «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15.12.2014 р. № 637.

 

З самою новою постановою № 148 можна ознайомитись сайті НБУ:

https://bank.gov.ua/control/uk/publish/category?cat_id=8804895, а ми спробуємо коротко розповісти про основні новації та нові можливості для бізнесу, а саме: 

-здійснення підприємством збору готівкової виручки (готівки), отриманої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), для подальшого її здавання до банку з використанням комплексу технічних та програмних засобів, розташованих у місці здійснення готівкових розрахунків, які б забезпечували безпечне передавання коштів з робочих місць касирів до спеціально обладнаного приміщення для зберігання та подальшого здавання готівки до кас банків (так звана “пневмопоштаˮ);

-здавання готівкової виручки (готівки) до банку через підприємства, які отримали ліцензію Національного банку України на надання банкам послуг з інкасації;

-застосування електронного цифрового підпису юридичної особи під час надання послуг в електронній формі або під час здійснення інформаційного обміну з іншими суб’єктами електронної взаємодії;

-покладення функцій касира на працівника іншого підприємства, залученого на підставі укладеної угоди на надання послуги з надання персоналу;

-використання печатки підприємством є НЕ обов’язковим;

-збільшення терміну, протягом якого підприємство може зберігати в своїй касі готівку, призначені для виплати зарплат, стипендій, пенсій і т.д. понад установлений касового ліміту. Якщо раніше на це регулятор відводив 3 робочих дня, то згідно оновленого положення тримати таку готівку можна 5 днів;

-лібералізовано низку вимог щодо ведення касових операцій, зокрема: визначення внутрішніми наказами (розпорядженнями тощо) особливостей оприбуткування готівки в касах підприємств та відокремлених підрозділів залежно від графіка роботи, способів здавання готівки; визначення внутрішніми наказами (розпорядженнями тощо) особливостей установлення лімітів каси відокремленим підрозділам підприємств.

 

Новою Постановою НБУ «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 29.12.2017 р. № 148 було також затверджено форми наступних документів:

• Відомість на виплату готівки;

• Видатковий касовий ордер;

• Журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів;

• Касова книга;

• Книга обліку виданої та прийнятої старшим касиром готівки;

• Акт про результати інвентаризації наявних коштів, що зберігаються;

• Акт про перевірку дотримання порядку ведення операцій з готівкою.

Ці форми слід використовувати вже починаючи від 05 січня 2018 року, тобто з дня набрання чинності Постановою № 148.

 

Одночасно з метою оптимізації нормативно-правових актів до Положення включено вимоги постанови Правління Національного банку України від 06.06.2013 № 210 “Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою” (зі змінами) та відповідно Постановою № 148 зазначену вище постанову Правління Національного банку України визнано такою, що втратила чинність.

При цьому граничні суми розрахунків готівкою залишилися не змінними, а саме:

- між підприємствами (підприємцями) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами – в розмірі 10’000 гривень;

-  між підприємством (підприємцем) та фізичною особою протягом одного дня – в розмірі 50’000 гривень;

- між фізичними особами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню – в розмірі 50’000 гривень.

Контакти

audit@interstandart.com.ua
(044) 383-31-91; (067) 145-55-22
01001, м. Київ вул. Велика Житомирська, 12, офіс 34

партнери

ми в соцмережах